Hassas Klimalarda Nelere Dikkat Edilmeli ?
Hassas Klimalarda Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hassas Klimalarda Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hassas Klimalarda Nelere Dikkat Edilmeli ?,  Bu yazımızda buna Cevap bulmaya çalışacağız. Data center, Sistem odası , Labaratuvarlar, Kontrol odaları gibi önemli odaların soğutmalarında kullanılan Hassas Klimaların seçimi oldukça önemli ve mühendislik gerektiren bir konudur.

Hassas Klimalarda Nelere Dikkat Edilmeli ? denilince birçok mühendislik hesaplaması gerekir, bunu ise sıradan bir mantıkla klima seçer gibi seçim yapamazsınız.

Öncelikle Hassas Klima Seçiminde alanında uzman ve bu konularda ciddi derecede tecrübeye sahip olan ve referans konusunda da birçok yere kurulum yapmış ve birçok yerdeki kurulumlarıa destek vermiş tecrübeli firmalardan danışmanlık almak olmazsa olmazlardandır.

Split ve salon tipi klimalar(Ev için Klimalar) -5 veya -7 °C’lerde ve +45 °C’lerde dış ünitelerinden dolayı bu performanslarda çalışamamaktadırlar.

Fakat hassas klimalar -30 °C ve +45 °C aralığı cihazların rahat bir şekilde çalışabildiği sıcaklıklardır ki bu da zaten Split klimalar için çok fazla ve kullanma ihtiyacı duyulmayacak sıcaklık dereceleridir.

Hassas Klimalarda Nelere Dikkat Edilmeli ?

Doğru keşif : En İdeal ve gerçekçi bir kapasite seçimi için, ısı kazancını etkileyen tüm fonksiyonların göz önünde bulundurulduğu bir hesap yapmak gerekir .

Doğru voltaj: Cihazın sağlıklı ve kesintisiz olarak çalışabilmesi için şebeke voltajı, teknik kataloglarda belirtilen limitler dahilinde olmalıdır, eğer bu mümkün olmuyorsa gelen şebeke voltajını düzelten aletler kullanılmalıdır. Yüksek ve düşük voltaj cihaz için sakıncalıdır.

Doğru montaj: Cihazın sağlıklı olarak çalışabilmesi için montaj kurallarına ve teknik kataloglarda belirtilen limitlere bağlı kalarak klima cihazı monte edilmelidir. Hatalı yapılan montajlar klima cihazının çalışma verimi ve ömrü ile direk ilgilidir.

Bilinçli kullanım:  Bu Cihazlar Yetkili ve uzmanlar dışında kullandırılmamalıdır.

Periyodik bakım: Klimaların kesintisiz çalışması için Periyodik olarak bakımı yapılması gerekir.

Hassas klima cihazlarının Üretimleri ve Tasarımları sadece sistem odaları, Labaratuvarlar, Data Center lar düşünülerek üretimleri yapılmaktadır. AVM lerdeki mağazalarda veya herhangi bir evde bu cihazları göremezsiniz, görmeniz mümkün değildir, Çünkü yüksek kapasite ve debiye sahip cihazlardır.

Hassas Klimalarda Nelere Dikkat Edilmeli ? Sorusuna daha fazla bilgi almak için sizlere 15 yılı aşkın Mühendislik ve Saha Tecrübesi ile yardımcı olacak ve bilgilendirme yapacak olan Data-klima Firması ile iletişime geçebilirsiniz.